Полімери, пластики, пластмаси
Пластики (пластмаси)
- органічні матеріали, основою яких є синтетичні або природні високомолекулярні сполуки (полімери). Виключно широке застосування отримали пластмаси на основі синтетичних полімерів.Назва «пластмаси» означає, що ці матеріали під дією нагрівання і тиску здатні формуватися і зберігати після охолодження або затвердіння задану форму. Процес формування супроводжується переходом пластично деформованого (в'язкотекучого) стану в склоподібне стан.
В залежності від природи полімеру і характеру його переходу з в'язкотекучого в склоподібне стан при формуванні виробів, пластмаси поділяють на:
- Термопласти (термопластичні пластмаси) - при нагріванні розплавляються, а при охолодженні повертаються в початковий стан.
- Реактопласти (термореактивні пластмаси) - відрізняються більш високими робочими температурами, але при нагріванні руйнуються і при подальшому охолодженні не відновлюють своїх початкових властивостей.
Також газонаповнені пластмаси - спінені пластичні маси, що володіють малою щільністю.
Полімери
(від грец. polymeres - що складається з багатьох частин, різноманітний), хімічні сполуки з високої молекулярною масою (від декількох тисяч до багатьох мільйонів), молекули яких (макромолекули) складаються з великого числа повторюваних угруповань (мономерних ланок). Атоми, що входять до складу макромолекул, з'єднані один з одним силами головних і (чи) координаційних валентностей.Основні групи пропонованих нами полімерів:
Об'ємні пластмаси:
Поліетилени (PE)
Полипропилены (PP)
Полипропилены (PP) марки «ЛИПОЛ»
Сополімери етилену з вінілацетатом (EVA) та з акриловою кислотою (ЕАА)
Іономіри
Пластомеры
Інженерні пластмаси (гранули):
Полікарбонати (PC)
Поліаміди (ПА) і полифталамиды (PPA)
Полифениловые ефіри (PPE)
Стирольні полімери компанії BASF®:
ABS-пластик (акрилонітрил-бутадієн-стирол)
ASA-пластик (акрилонітрил-стирол-акрилат)
АЅА-пластик+PC
SAN-пластик (стирол-акрило-нітрил)
SBS-пластик (стирол-бутадієн-стирол)
Полістироли (PS, HIPS)
Стирол-бутадієн-стирольні каучуки (СБС, SBS) компанії KUMHO®
Пластмаси для ротаційного формування:
Матеріали виробництва компанії Ico Polymers
Металлоценовые поліетилени для ротаційного формування компанії Total Petrochemicals
Поліетилен для ротаційного формування компанії Exxon Mobil
Термопластичні матеріали:
Термопластичні поліуретани (TPU)
Термопластэластомеры (TPE)
Поліуретанові системи:
Поліуретанові еластомери гарячого затвердіння
Інженерні пластмаси (лист, плита, пруток):
Поліамід 6 (Капролон)
Фторопласт (Тефлон)
Поліетилен
Пластикат
Поліпропілен
Полікарбонат
Лавсан (Поліетилентерефталат)
Текстоліт
Поліуретан
Добавки:
Крейдяна добавка
Поліізобутилен
Антиблок
Антистатик
Змінна добавка
Компаунди і мастербатчи
PPE порошок
Порофор Unicell
Класифікація.
За походженням полімери діляться на природні (біополімери), наприклад білки, нуклеїнові кислоти, смоли природні, і синтетичні, наприклад поліетилен, поліпропілен, феноло-формальдегідні смоли. Атоми або атомні групи можуть розташовуватися в макромолекуле у вигляді: відкритої ланцюга або витягнутої в лінію послідовності циклів (лінійні полімери, наприклад каучук натуральний); ланцюга з розгалуженням (розгалужені полімери, наприклад амілопектин); тривимірної сітки (зшиті полімери, наприклад затверділі епоксидні смоли). Полімери, молекули яких складаються з однакових мономерних ланок, називаються гомополимерами, наприклад полівінілхлорид, поликапроамид, целюлоза.
Властивості і найважливіші характеристики.
Лінійні полімери мають специфічний комплекс фізико-хімічних і механічних властивостей. Найважливіші з цих властивостей: здатність утворювати високоміцні анізотропні високоорієнтивані волокна і плівки, здатність до великих, що довгостроково розвиваються оборотним деформаціям; здатність у високоеластичному стані набухати перед розчиненням; висока в'язкість розчинів. Цей комплекс властивостей обумовлений високою молекулярною масою, ланцюговою будівлею, а також гнучкістю макромолекул. При переході від лінійних ланцюгів до розгалужених, рідких тривимірних сіток і, нарешті, до густих сітчастих структур цей комплекс властивостей стає усе менш вираженим. Сильно зшиті полімери нерозчинні, неплавки і нездатні до високоеластичних деформацій.
Полімери можуть існувати в кристалічному й аморфному станах.
Полімери вступають в наступні основні типи реакцій: утворення хімічних зв'язків між макромолекулами (т. зв. зшивання), наприклад при вулканізації каучуков, дублении шкіри; розпад макромолекул на окремі, більш короткі фрагменти; реакції бічних функціональних груп полімерів. з низькомолекулярними речовинами, що не торкаються основний ланцюг (т. зв. полімер аналогічні перетворення); внутрімолекулярні реакції, що протікають між функціональними групами однієї макромолекули, наприклад внутримолекулярная циклізація.
Завдяки цінним властивостям полімери застосовуються в машинобудуванні, текстильній промисловості, сільському господарстві і медицині, автомобіле-, судно - і авіабудуванні, у побуті (текстильні та шкіряні вироби, посуд, клей та лаки, прикраси та інші предмети). На підставі високомолекулярних сполук виготовляють гуми, волокна, пластмаси, плівки та лакофарбові покриття.
Метод визначення типу пластмаси. (Укладач: Логвиненко Ст. Ст.)
Як відомо, окремих видів пластмас властивий певний набір непрямих ознак, знання яких допоможе в польових уловиях віднести останні до тих або інших груп полімерів: колір, фактура, світлопроникність, еластичність, пружність, характер зламу.
Методика проста і полягає в аналізі поведінки зразка пластмаси у відкритому джерелі вогню, а так само продуктів супутнього процесу окислення (характер горіння, що виділяється запах, звук).